Innowacje technologiczne takie jak np.: Selective Laser Melting znajdą się z pewnością w przyszłości w kręgu zainteresowań Klastra Przetwórstwa Polimerów – Plastosfera, którego oficjalna i uroczysta inauguracja odbyła się 14 lipca w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

Koordynatorem klastra jest Agencja Rozwoju Regionalnego z Częstochowy, a głównym partnerem naukowym jest Instytut Przetwórstwa Polimerów i Zarządzania Produkcją Politechniki Częstochowskiej. W gronie inicjatorów znalazło się również Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, które od samego początku jest aktywnym uczestnikiem prowadzonych działań. Silne wsparcie ze strony biznesowej udzieliło natomiast Asten Group Sp. z o.o. (właściciel marki PLASTIGO) – dostawca technologii dla sektora przetwórstwa polimerów.

 

W pierwszej połowie roku grupa inicjatywna klastra opracowała koncepcję jego działania uwzględniającą cele i formy aktywności. Do momentu inauguracji przeprowadzono 7 spotkań grupowych i kilkadziesiąt spotkań indywidualnych mających na celu pozyskanie członków – przedsiębiorców i podmiotów naukowo-badawczych. Pomimo, że Klaster Plastosfera nie posiadał do tej pory formy prawnej, był obecny na targach XV Międzynarodowych Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach w maju br. Na spotkaniu inauguracyjnym porozumienie o przystąpieniu do klastra podpisały następujące jednostki:

1.    Politechnika Częstochowska
2.    Firma Plastigo – Asten Group Sp. z o.o. z Częstochowy
3.    Firma Exact-System Sp. z o.o. z Częstochowy
4.    Firma Demar z Mstowa
5.    Firma Granulat S.J. z Częstochowy
6.    Firma Leszko z Częstochowy
7.    Firma „Metal” Wiktor Kubicki z Częstochowy
8.    Firma „Tornado” z Częstochowy
9.    Firma Polwir Sp. z o.o.

Obecnie trwają rozmowy związane z przystąpieniem do klastra nowych członków. W ramach spotkanie odbyła się również prezentacja pt. Innowacyjne technologie w branży tworzyw sztucznych kluczem do sukcesu – aspekty praktyczne, na którym zaprezentowano m.in. technologię Selective Laser Melting. Innowacje technologiczne tego typu są w centrum planowanych działań klastra. Inauguracja działalności była okazją do indywidualnych, nieformalnych rozmów członków związanych z dalszymi kierunkami działań.

Wszystkie podmioty zainteresowane współpraca z klastrem zapraszamy do kontaktu z animator sieci innowacji CITT Politechniki Śląskiej Sławomirem Olko: tel. 669 001 709
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy również na oficjalną stronę Plastosfery pod adresem http://www.plastosfera.pl/.